آموزش

لیسنینگ آیلتس - نکات طلایی برای افزایش نمره

مترجم و نویسنده

فرید مینایی

25 مهر 1399

زمان مورد نیاز برای مطالعه:5 دقیقه

لیستنینگ آیلتس

لیسنینگ آیلتس - معرفی

لیسنینگ آیلتس (IELTS Listening) دارای چهار قسمت است و در کل 40 تا 42 سوال در این بخش گنجانده می‌شود. به طور معمول بخش شنیداری آزمون آیلتس در حدود سی دقیقه زمان می‌برد. در طول آزمون، تنها یکبار صوت لیسنینگ آیلتش پخش می‌شود. قبل از شروع هر بخش، فرصت کوتاهی به متقاضیان داده می‌شود تا به سواالات نگاهی انداخته و برای پاسخگویی آماده شوند. در انتهای لینسنینگ آیلتس، ۱۰ دقیقه وقت برای وارد کردن پاسخ ها به برگه ی پاسخ نامه در نظر گرفته می‌شود.

لیسنینگ آیلتس برای هر دو نوع جنرال و آکادمیک مشابه است و از لحاظ سختی و موضوع هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند. دشواری هر بخش نسبت به بخش قبل بیشتر خواهد بود؛ به این صورت که بخش اول آزمون شنیداری آیلتس آسان‌ترین و بخش چهارم سخت‌ترین بخش است. لهجه غالب در لیسنینگ آیلتس بریتانیایی‌ست، با این حال لهجه‌های استرالیایی، نیوزیلندی، کانادایی و حتی امریکایی نیز در این آزمون مورد استفاده قرار می‌گیرند.

بخش لیسنینگ آزمون آیلتس

لیسنینگ آیلتس - همیشه از صوت جلوتر باشید

یکی از مشکلات رایج متقاضیان در بخش لیسنینگ آیلتس این است که نمی‌دانند هنگام گوش دادن به صوت باید چه اطلاعاتی را به عنوان پاسخ یادداشت کنند. برای حل این مشکل باید پیش از پخش صوت باید پاسخ‌ها را پیش‌بینی کرد. این تنها در صورتی امکان‌پذیر است که متقاضی بتواند پیش از پخش صوت به سرعت به سوالات نگاهی بیاندازد و با موضوع کلی آشنا شود.

بنابراین، در بخش شنیداری آزمون آیلتس سعی کنید به طور مداوم از صوت یک قدم جلوتر باشید.حال سوال اینجاست که چگونه می‌توان از صوت IELTS Listening جلو زد. برای این کار فرصت‌های مختلفی وجود دارد.

اولین فرصت هنگام توضیح ساختار آزمون توسط فرد گوینده و پخش مثال است. همچنین در پایان هر بخش از لیسنینگ آیلتس، 30 ثانیه وقت اضافه داده برای بررسی پاسخ‌ها داده می‌شود. در این دو فرصت می‌توان از رکوردینگ جلو زد و پاسخ‌ها را به راحتی پیش‌بینی کرد.

آزمون شنیداری آیلتس

لیسنینگ آیلتس – حواستان به اصلاح اطلاعات توسط گوینده باشد

یکی دیگر از نکات مهمی که باید هنگام پاسخ دادن به سوالات بخش لیسنینگ آزمون آیلتس به آن دقت کرد، تصحیح اطلاعات توسط گوینده است. در برخی موارد، گوینده اطلاعات را می‌دهد که سریعا آن را تغییر می‌دهد. برای مثال، گوینده در ابتدا یک زمان معین تعیین می‌کند و سپس به دلایلی زمان مورد نظر را تغییر می‌دهد. بنابراین هیچ‌گاه پس از نوشتن پاسخ، سوال را رها نکنید.

لیسنینگ آیلتس – املای کلمات را چک کنید

املاء یا به اصطلاح اسپلینگ کلمات نیز در بخش شنیداری آزمون آیلتس از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. به طور کلی، در صورتی که املای کلمات درست نباشد به شکلی که واژه نامفهوم یا معنای آن تغییر کرده باشد، نمره‌ از دست خواهید داد. در ضمن در برخی از موارد کلمات دو املای متفاوت (آمریکایی و بریتانیایی) دارند؛ در این شرایط، نوشتن کلمات به هر دو صورت صحیح است.

آزمون شنیداری آیلتس
لیسنینگ آیلتس – به تعداد کلمات مجاز دقت کنید

یکی دیگر از نکاتی که باید هنگام پاسخ دادن به سوالات بخش لیسنینگ آیلتس توجه کرد، تعداد کلمات مجاز است. معمولا در سوالات جای جالی تعداد کلمات مجاز برای مثال (NO MORE THAN TWO WORDS) ذکر می‌شود. در این شرایط، در صورتی که جای خالی با کلمات بیش از تعداد مجاز پر شود، نمره‌ای به متقاضی تعلق نخواهد گرفت.

لیسنینگ آیلتس – پاسخ‌ها را با دقت تمام به پاسخ‌نامه انتقال دهید

در بخش (IELTS Listening) به متقاضیان 10 دقیقه فرصت داده می‌شود تا پاسخ‌های خود را به پاسخ‌نامه انتقال دهند. این مرحله یکی از حساس‌ترین مراحل بخش لیسنینگ آیلتس است. به موارد زیر دقت کنید:

  • برای وارد کردن پاسخ ها در پاسخنامه پس از هر 10 سوال از درست وارد کردن پاسخها مطمطئن شده و آنها را چک کنید، زیرا اگر یک سوال جا به جا شده باشد تمام سوالات به هم ریخته می شود.
  • تمام پاسخ هایی که از نظر گرامری اشتباه هستند غلط می باشند.
  • پاسخ هایی که از کادر هر سوال در برگه پاسخ نامه بیرون می زنند غلط می باشند.
  • می توان تمام پاسخ ها را کاملا با حروف بزرگ و یا کاملا با حروف کوچک نوشت، حتی اگر اسم خاص باشند.

نمره آزمون لیسنینگ آیلتس خود را محاسبه کنید

در شکل زیر می‌توانید به صورت تقریبی نمره آزمون لیسنینگ آیلتس خود را هنگام تمرین به دست آورید. نمره‌دهی دقیق آزمون لیسنینگ آیلتس بستگی زیادی به درجه سختی تست دارد. برای مثال، در یک آزمون لیسنینگ ممکن است نمره 39 برابر با 9 باشد و در یک آزمون دیگر 8.5 محاسبه شود.

آزمون شنیداری آیلتس

منابع

google

YouTube

کلید واژه‌ها

لیسنینگ آیلتس

آزمون لیسنینگ آیلتس

آزمون شنیداری آیلتس

IELTS Listening

ترجمه مقاله

ترجمه

ترجمه انگلیسی به فارسی

ترجمه فارسی به انگلیسی

ترجمه فایل صوتی و تصویری

تازه های مرتبط